Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

PMI ve zpracovatelském průmyslu za květen 2018


07.06.2018

PMI indikátor, jenž má za cíl co nejvěrněji reflektovat vývoj aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v květnu klesl čtvrtý měsíc v řadě a je na nejnižší úrovni od loňského srpna. Aktivita v tuzemské zpracovatelském průmyslu dle tohoto průzkumu i nadále roste, a to poměrně slušným tempem, nicméně projevuje se zde zpomalení růstu na exportních trzích (včetně eurozóny).

Velmi obdobný obrázek pak přináší také květnový PMI průzkum ze sousedního Polska, jenž taktéž hlásí zpomalení tempa růstu průmyslové aktivity včetně nových exportních objednávek. Pokles indikátoru PMI pro český zpracovatelský průmysl z úrovně 57,2 na úroveň 56,5 byl mírnější, než se čekalo a v tomto ohledu nejde o negativní překvapení. Nicméně: průzkum hlásí zpomalování růstu nových objednávek, takže výrazné oživení růstu aktivity v tuzemském průmyslu se pro nejbližší měsíce nezdá být pravděpodobné.

Zaměstnanost v tuzemském zpracovatelském průmyslu i nadále solidně roste, nicméně podniky opakovaně zmiňují, že potřebné pracovní síly je nedostatek. I to lze vnímat coby bariéru vůči výraznější expanzi průmyslové aktivity.

Zprávy z tuzemského průmyslu, tak jak je přináší průzkum PMI, jsou konzistentní s obrázkem zpomalení celkového růstu české ekonomiky (HDP) v letošním roce. I ve světle dnes zveřejněných detailů o výkonu české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí tak i nadále očekávám, že růst HDP České republiky letos zpomalí do oblasti 3,2 % po velmi silném růstu 4,6 %, jenž byl vykázán v roce 2017.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice