Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Inflace v ČR za duben 2018


11.05.2018

Meziroční inflace v dubnu vzrostla z 1,7 na 1,9 %, což je nejvyšší úroveň od letošního ledna, když trh očekával mírnější meziroční růst spotřebitelských cen na úrovni 1,8 %. ČNB ve své nedávno zveřejněné prognóze očekávala meziroční inflaci na úrovni 1,9 % pro všechny tři měsíce letošního druhého čtvrtletí.

Tahounem růstu celkové meziroční inflace byly v případě letošního dubna především ceny alkoholických a tabákových výrobků a dále také ceny pohonných hmot. Růst cen potravin naopak nepatrně zpomalil. Cenový vývoj položek spadajících do jádrové inflace byl smíšený a ukazatel meziroční jádrové inflace se tak zřejmě vůči své březnové úrovni, jež činila 1,8 %, změnil jen nepatrně.

Inflace se nyní nachází jen nepatrně pod dvouprocentním cílem ČNB, nicméně nad tuto úroveň se inflace letos zřejmě dostane jen přechodně. Coby brzda růstu celkové inflace bude působit meziroční vývoj cen potravin, nahoru budou inflaci naopak tlačit ceny pohonných hmot a také vývoj kurzu koruny. I nadále si myslím, že ČNB letos ještě jednou své úroky zvýší, právě s ohledem na vývoj kurzu koruny a na prudký růst mezd.

Prognóza ČNB z počátku května předpokládá růst sazeb v závěrečném čtvrtletí letošního roku. Osobně si i nadále myslím, že se zvýšení úroků můžeme dočkat na srpnovém zasedání bankovní rady: v případě repo sazby o čtvrt procentního bodu na úroveň 1,00 %. Důvodů pro růst úroků v letních měsících se nabízí hned několik: růst mezd zůstává silný, totéž platí o využití produkčních kapacit v české ekonomice a především je evidentní, že kurz koruny zaostává za předpoklady centrální banky. Právě slabost koruny bude mít v úvahách bankovní rady rostoucí se vliv. Zvýšení sazeb, ať již k němu dojde na srpnovém zasedání bankovní rady anebo později, povede jednak ke zpřísnění měnových podmínek skrze úrokový kanál a zároveň dá koruně nový impuls k posílení. Česká měna letos pod úroveň 25 korun za euro dle mého názoru posílí, zvýšení úroků ČNB je ovšem důležitou podmínkou pro naplnění tohoto předpokladu.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice