Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

HDP v eurozóně za 1Q 2018


02.05.2018

Hospodářský růst eurozóny v letošním prvním čtvrtletí zpomalil: předběžný bleskový odhad hlásí růst HDP 0,4 % na mezičtvrtletní bázi a 2,5 % meziročně. Mezičtvrtletní růst vykázaný v letošním prvním (0,4 %) je nejslabší od 3. čtvrtletí roku 2016, kdy ekonomika eurozóny vykázala taktéž mezičtvrtletní růst 0,4 %.

Jde o výraznější zpomalení růstu, než co naznačovaly průzkumy PMI: úrovním indikátoru PMI, vykázaným v eurozóně za letošní první čtvrtletí, by odpovídal růst HDP 0,6 %. Oficiálně vykázaný mezičtvrtletní i meziroční růst HDP za letošní první čtvrtletí nicméně plně odpovídá očekáváním, jež měl v případě HDP eurozóny finanční trh.

Ekonomická aktivita v eurozóně i nadále roste, nicméně známky zpomalení tempa růstu byly v průběhu letošního prvního čtvrtletí patrné. Na zpomalení se mohlo podepsat i chladnější počasí a také fakt, že ekonomika eurozóny rostla v předchozích čtvrtletích velmi silně (HDP vykázal mezičtvrtletní růst 0,7 % ve třech předchozích čtvrtletích v řadě) a určité zpomalení tak bylo namístě. Detailní údaje o HDP eurozóny nejsou zatím k dispozici, dnes zveřejněná statistika představuje pouze předběžný bleskový odhad, tedy jedno číslo pro mezičtvrtletní a jedno číslo pro meziroční výkon HDP. Zajímavé ale bude sledovat údaje o exportech a investicích, až tato data budou k dispozici.

Domnívám se, že již ve druhém čtvrtletí může tempo mezičtvrtletního růstu HDP eurozóny trochu zesílit. Nicméně, lze předpokládat, že HDP eurozóny zpomalí i v letošním roce jako celku: za celý rok 2018 může růst HDP eurozóny zpomalit do oblasti mírně nad 2 % (náš odhad činí 2,1 %). Za rok 2017 byl dosud vykazován růst 2,4 %, nicméně tento údaj může být ve světle dnes zveřejněných údaj ještě mírně revidován směrem nahoru.

Eurozóna je samozřejmě klíčovým obchodním partnerem pro středoevropský region a zpomalení tempa růstu HDP v ekonomikách platících eurem by působilo ve směru pomalejšího hospodářského růstu i v našem regionu.

Zpomalení tempa růstu HDP se pro letošní rok ostatně očekává jak pro českou ekonomiku, tak pro Maďarsko či Polsko, středoevropský region by si ale i tak měl udržet velmi solidní tempo hospodářského růstu, což ostatně platí i pro eurozónu.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice