Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

PMI ve zpracovatelském průmyslu za duben 2018


02.05.2018

Průzkumy PMI pro zpracovatelský průmysl dávají napříč středoevropským regionem smíšené signály, co se týče tempa růstu v tomto sektoru ekonomiky v letošním dubnu. V případě české ekonomiky hlásí indikátor PMI v porovnání s březnem jen nepatrné zpomalení růstu aktivity ve zpracovatelském průmyslu, jde nicméně o nejslabší růst od loňského září. I tak si ale tuzemský zpracovatelský průmysl momentálně vede lépe, než je tomu u dalších středoevropských ekonomik pokrytých PMI průzkumem, tedy u Maďarska a Polska.

V případě českého zpracovatelského průmyslu hlásí PMI průzkum zpomalení tempa růstu výroby, nicméně růst nových objednávek v dubnu zrychlil, což je příznivá zpráva. V případě Maďarska růst průmyslové aktivity zpomalil poměrně prudce  a je nyní nejslabší od prosince 2016, když zpomalení růstu hlásí jak výroba, tak nové objednávky.

Pro Polsko hlásí PMI indikátor mírné zrychlení tempa růstu průmyslové aktivity, což je taženo především rychlejším růstem výroby, zatímco růst nových objednávek zesílil jen nepatrně.

Celkově lze konstatovat, že tempo růstu aktivity ve zpracovatelském průmyslu od počátku roku napříč středoevropským regionem zpomalilo, což platí i o českém průmyslu. Tento vývoj odpovídá obdobné tendenci, kterou lze sledovat u zpracovatelského průmyslu v eurozóně, Německo nevyjímaje.

V tomto ohledu je ale třeba připomenout, že i nadále hovoříme o pokračování růstu průmyslové aktivity, a že indikátory PMI zůstávají velmi vysoko, což platí zejména pro zpracovatelský průmysl v české ekonomice a v Německu. Osobně si myslím, že v průběhu druhého čtvrtletí může dojít ke stabilizaci tempa růstu aktivity ve zpracovatelském průmyslu, respektive že vývoj PMI indikátoru by se v porovnání s letošním prvním čtvrtletím mohl zklidnit.

I tak ale PMI průzkumy naznačují, že jak eurozóna, tak středoevropský region zřejmě zažily vrchol růstu hospodářského aktivity na přelomu loňského a letošního roku, a poté že v Evropě následovalo zpomalení tempa růstu, což platí i o počátku letošního jara.

Průzkum zároveň potvrzuje, že tuzemští výrobci i nadále zápasí s nedostatkem pracovní síly jak co do množství, tak vhodné kvalifikace, což samozřejmě není nijak překvapivá zpráva. Jde o faktor, jenž bude letos brzdit tempo růstu jak průmyslové výroby, tak růstu české ekonomiky jako celku a s obdobným problémem zápasí i další ekonomiky v našem regionu.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice