Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Spotřebitelská a podnikatelská důvěra v ČR za duben 2018


24.04.2018

Nálada v tuzemské ekonomice se v dubnu zlepšila a celkový indikátor důvěry je na nejvyšší úrovni od dubna roku 2008. Tahounem zlepšení byla vyšší důvěra podnikatelů, konkrétně pak sentiment v průmyslu a ve službách. Nepatrně se zhoršila spotřebitelská důvěra, která ovšem v březnu dosáhla svého historického maxima a i nyní tak zůstává velmi vysoko.

Nálada v tuzemské ekonomice je tak i nadále velmi dobrá a osobně vnímám jako velmi zajímavou zprávu zlepšení důvěry podnikatelů v průmyslu. Tuzemský průmysl jede bez nadsázky na plné obrátky a firmy se potýkají s nedostatkem zaměstnanců, i tak zde ale vzrostl optimismus ohledně vývoje výroby v dalších měsících.

Nedostatek potřebné pracovní síly je v rostoucí míře zmiňován jako hlavní bariéra růstu průmyslové produkce a tento faktor bude dle všeho letos brzdit růst české ekonomiky jako celku.

V případě spotřebitelů důvěra nepatrně klesla: zde se zřejmě začíná projevovat vědomí, že se celková ekonomická situace nemůže zlepšovat donekonečna.

Nicméně, indikátor spotřebitelské důvěry je pouze nepatrně pod svým maximem, jež bylo dosaženo minulý měsíc, tedy letos v březnu. Spotřeba domácností by letos měla opět silně růst, čemuž napomáhá jak situace na trhu práce včetně růstu mezd, tak nízká inflace v české ekonomice.

Jinými slovy, spotřeba domácnosti bude i letos klíčovým tahounem růstu HDP České republiky a vývoj spotřebitelské důvěry je s tímto předpokladem zcela v souladu.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice