Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

ECB: QE nekončí


12.10.2016

Minulý týden byl kromě dramatického propadu libry zajímavý i vývoj na trhu dluhopisovém. Zatímco na krátkém konci výnosové křivky se ani zde ani v Německu nic nestalo - a ministr financí se tak na Twitteru mohl chlubit, že „díky důvěře investorů prodal 7 miliard dluhopisů za rekordně nejnižší výnos v historii České republiky“ – na dlouhém konci se výnosy v Německu vrátily nad nulu a v ČR nad 0,3 %, kde nebyly od poloviny srpna. Inflační data nová nebyla, takže tento pohyb, byť ne velký, musel mít jiný „důvod“.

Ten však byl tak chatrný, že jeho jediným přínosem je to, že ukazuje, jak bezradný trh je a že po létech nekompromisního sesuvu výnosů se chytá jakéhokoliv stébla. Důvodem měly být neoficiální zprávy, které přinesla agentura Bloomberg, že se v rámci ECB vytvořil „neformální konsensus“ ohledně postupu ukončování programu odkupu aktiv: poté, co se o jeho ukončení rozhodne, bude takový program končit postupně, v měsíčních krocích po -10 mld. EUR. Jinými slovy, že ECB bude postupovat podobně jako FED, který ústy Bernankeho takový postup ohlásil v květnu 2013. Po něm pak americké desetileté výnosy vzrostly  za 6 týdnů o 1 p.b., takže se nabízí otázka, zda je na místě čekat něco podobného nyní i v Eurozóně.

Těžko. Zaprvé, dle zmíněných zvěstí se ECB nerozhodla, že k ukončování odkupu aktiv přistoupí, pouze, že pokud se rozhodne tak učinit, udělá to postupně. Ale jaká je to novinka?!! Přece nikdo soudný nemohl čekat, že by snad ECB kvantitativní uvolňování ukončila tak, že z 80 mld. EUR měsíčně v odkupovaných aktivech se okamžitě dostane na nulu! Zadruhé, jak pravděpodobné je, že s inflací motající se stále kolem nuly a s inflačními očekáváními jenom pár bazických hodí ECB již příští březen flintu do žita? Zatřetí, ani výhled inflace nenahrává brzkému začátku konce kvantitativního uvolňování: nezaměstnanost je stále dvouciferná, od dubna se nezlepšuje a ani samotná ECB nečeká dle své prognózy návrat inflace k cíli ani v roce 2018. 

Neříkám, že další odkupy aktiv pomůžou (kam až má smysl ty výnosy stlačit?), ale vzhledem k tomu, že ECB je stále jediná, která pro to, aby inflace nezůstala pod cílem, něco dělá, těžko čekat předčasné a překotné změny v měnové politice. Výnosy jsou bezprecedentně nízko, to ano – ale ze strany ECB opakování května 2013 prostě nehrozí.  

 

  Autor: Vojtěch Hebnar

 

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!