Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Trhy začínají upírat pozornost na riziko růstu inflace


21.02.2018

Akcie začaly rok prudkými růsty. Leden přinesl přírůstky pro téměř všechny akciové trhy, včetně rozvíjejících. Ceny vládních dluhopisů vykázaly pokles, který “byl tažen” obavami z přelití silného hospodářského růstu do inflačních tlaků a do přitvrzování měnové politiky.

Příležitosti pro další týdny:

  • Solidní růst HDP v USA pokračuje. Struktura je velmi dobrá. Silná zůstává spotřeba a především investice. Trvá silný trh práce. Vyhlídky na tento rok zůstávají pozitivní, naplno by se měly uplatnit dopady daňové reformy.
  • S probíhající zimní olympiádou v Pchjongjangu se zmírňuje geopolitické napětí, které je způsobené zbrojním programem v Severní Koreji. Tamní režim se po složitých jednáních rozhodl olympiády zúčastnit, čímž se výrazně snížilo riziko případných provokací.

Hrozby pro další týdny:

  • Hlavním rizikovým faktorem v USA je politika. Aktuální je boj o navyšování dluhového stropu státního rozpočtu a pokračování vyšetřování prezidenta D. Trumpa týkající se kontaktů členů jeho volebního týmu s ruskou stranou. Střednědobě určité napětí představují podzimní volby do sněmovny a části senátu, což by v případě prohry republikánů znamenalo ztrátu jejich většiny v parlamentu. To by vedlo k výraznému omezení akceschopnosti D. Trumpa jako prezidenta.
  • Vysoké ceny akcií vedou k rostoucím obavám z jejich nadhodnocenosti. Roste tak riziko, že trhy budou náchylné k vyšší volatilitě, přičemž výprodeje mohou být spuštěny i relativně menšími politickými či ekonomickými turbulencemi. Citliví jsou investoři především na výraznou geopolitickou nestabilitu (Severní Korea, Blízký Východ…), přílišné zpomalení ekonomického růstu Číny, či neočekávaný růst sazeb.

Ropa pokračovala v růstovém trendu a koncem ledna přesáhla cenu 70 USD/barel. Tento trend pomáhá vývozcům komodit v čele s Ruskem, Brazílií a Jižní Afrikou. Tyto země navíc vesměs těžily z poklesu (geo)politických rizik. Ve výsledku se většině rozvíjejících se trhů dařilo i v prostředí rostoucích sazeb.

Panuje nejistota kolem dalších kroků ECB

Index S&P 500 si v lednu připsal 5,6 %, Nasdaq dokonce 8,7 % díky spotřebitelským a technologickým titulům. Hlavním tahounem růstu v USA byly firemní výsledky, ekonomická data jsou rovněž příznivá. Evropské akcie skončily také v zisku (Eurostoxx 600 +1,6 %). Zde sehrál roli především pokles ve Velké Británii (-2 %) a posilování eura. Středoevropský region (+5,3 %) byl ovlivněn globálním sentimentem a trhy - v čele s Polskem (+4,9 %) - skončily v zelených číslech.

Ceny vládních dluhopisů klesaly, a to především kvůli obavám z přelití silného hospodářského růstu do inflačních tlaků a přitvrzování měnové politiky. V případě amerického FEDu byl koncem ledna naznačen další růst úroků. Měnová politika v eurozóně se nemění, na trhu je ale patrná nejistota ohledně dalších kroků ECB po konci letošního září, kdy již může být kdykoliv ukončen program nákupů aktiv. ČNB počátkem února podle očekávání zvýšila svou klíčovou sazbu o čtvrt procentního bodu na úroveň 0,75 %. Čerstvá prognóza pro zbytek roku ale indikuje nejvýš jedno další zvýšení úroků. ČNB totiž očekává přitvrzování měnových podmínek zejména prostřednictvím posílení koruny.

 

Autor: Patrik Hudec, portfolio manažer Generali Investments CEE

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice