Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Rozhodnutí bankovní rady ze dne 1. února 2018


01.02.2018

Rozhodnutí bankovní rady zvýšit repo sazbu ČNB o čtvrtprocentního bodu na úroveň 0,75 % je v souladu s očekáváním trhu. Tento krok je jak v souladu s prognózou, kterou ČNB zveřejnila počátkem loňského listopadu, tak s nedávnými výroky členů bankovní rady. Především jde ale o krok, jenž odpovídá situaci v české ekonomice: v tuzemské ekonomice je patrné cenové pnutí a cílem centrální banky v takové situaci je ekonomiku zchladit a tím i ztlumit inflační tlaky.

Dnešní rozhodnutí ČNB není pro finanční trhy překvapivé, proto lze čekat, že bezprostřední reakce kurzu koruny nebude výrazná. Koruna dnešní zvýšení sazeb předjímala, sázka na zpřísnění měnové politiky ČNB bylo dle mého názoru hlavním tahounem posilování české měny, k němuž došlo v průběhu ledna a jež kulminovalo v posledních dnech.

Trh nyní bude bedlivě sledovat tiskovou konferenci bankovní rady, na níž bude prezentována také čerstvá prognóza ČNB, v rámci níž bude po dlouhé době prezentován předpoklad ohledně vývoje kurzu koruny vůči euru. Předchozí prognóza z loňského listopadu předpokládala pro letošní rok dvojí zvýšení repo sazby ČNB. S tím, jak se ekonomický vývoj v uplynulých měsících odehrával v zásadě s prognózou ČNB a koruna posílila, tak dle mého názoru ČNB nemusí nijak výrazně měnit předpoklad o vývoji úrokových sazeb v letošním roce.

Osobně pro závěr roku 2018 v tuto chvíli i nadále očekávám repo sazbu na úrovni 1,00 %, tisková konference ČNB v tomto ohledu ale může přinést nové informace. Samozřejmě je zde riziko i rychlejšího zvyšování úrokových sazeb ČNB : zde bude hodně záležet na vývoji kurzu koruny a nedávné posílení koruny v tomto ohledu hovoří proti přílišnému spěchu při zvyšování úroků.

Co se týče kurzu koruny, tak její nedávné posílení dle mého názoru ČNB vyhovuje a bankovní rada by tak momentálně nemusela mít potřebu korunu svými komentáři tlačit k dalšímu posílení. Ohledně pravděpodobné reakce koruny v nejbližších hodinách a dnech proto předpokládám, že by koruna mohla spíše zkorigovat část svých nedávných zisků a vůči euru by tak mohla mírně oslabit.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice