Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Nezaměstnanost v ČR za prosinec 2017


18.01.2018

Rok 2017 byl ve znamení silného růstu české ekonomiky, kdy výrobní kapacity byly využity v zásadě naplno. Z pohledu trhu práce to znamenalo rostoucí poptávku zaměstnavatelů po pracovní síle: v ekonomice se tak zvyšoval počet volných pracovních míst a nezaměstnanost klesala. Míra nezaměstnanosti v české ekonomice se nachází na nejnižší úrovni v rámci celé EU.

Situace na trhu práce je příznivá pro zaměstnance a tedy také pro spotřebu, neboť domácnosti se nebojí více utrácet s tím, jak mají lepší jistotu ohledně udržení pracovního příjmu. Méně příznivá je situace z pohledu zaměstnavatelů, kdy nedostatek pracovníku s vhodnou kvalifikací již pro mnohé firmy znamená zásadní bariéru pro jejich další expanzi.

S nedostatkem zaměstnanců se česká ekonomika bude potýkat i v letošním roce, v důsledku čehož bude pokračovat tlak směrem k rychlejšímu růstu mezd. Přehřívání tuzemského trhu práce a s ním související inflační tlaky jsou pak velmi důležitým faktorem pro ČNB při směrování měnové politiky, neboť situace volá po zpřísňování měnových podmínek. Právě situace na trhu práce byla pro ČNB zásadním důvodem pro dvojí zvýšení úrokových sazeb v průběhu druhého pololetí 2017 a vývoj na trhu práce bude tlačit sazby ČNB dále nahoru i letos.

Samotný nárůst míry nezaměstnanosti na 3,8 % není v případě loňského prosince nijak překvapivý. Růst míry nezaměstnanosti je pro závěr roku typický, zejména v důsledku ukončování pracovních kontraktů na dobu určitou.

Sezónní faktory povedou k růstu nezaměstnanosti i na počátku roku 2018, poté by ale měla míra nezaměstnanosti opět klesat a v průběhu letošního roku by se měla dostat až pod úroveň 3,5 %. Za celý rok 2017 činila průměrná míra nezaměstnanosti 4,2 % a takto byla nejnižší od roku 2008. Pro rok 2018 očekávám průměrnou míru nezaměstnanosti na úrovni 3,8 či 3,9 %.

Situace na trhu práce sice bude tlačit míru nezaměstnanosti dále dolů, nicméně vzhledem k nízkým úrovním nezaměstnanosti zde příliš velký prostor pro její další pokles již není.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice