Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Ifo průzkum v Německu za prosinec 2017


24.12.2017

Ifo index, mapující aktivitu a náladu v německé ekonomice, hlásí, že hospodářská situace našeho hlavního obchodního partnera zůstává excelentní. Celkový Ifo indikátor sice v prosinci mírně klesl, nicméně hodnocení stávající situace se dále zlepšilo a optimismu je v tomto ohledu blízko svého vrcholu, jenž byl dosažen letos v červenci.

Nepatrně se oproti předchozímu měsíci zhoršil indikátor mapující očekávání dalšího vývoje, fakticky ale ukazatel očekávání zůstává na jedné ze svých historicky nejsilnějších hodnot. Německá ekonomika a s ní i celá eurozóna má za sebou úspěšný rok a finiš v samotném závěru letošního roku bude zřejmě ve znamení dalšího zrychlení dynamiky mezičtvrtletního růstu HDP. Pozitivní zůstává výhled přinejmenším i do prvních měsíců roku 2018, což opět platí jak pro Německo, tak pro eurozónu jako celek.

Dobré zprávy z ekonomiky našeho hlavního obchodního partnera jsou z podstaty věci dobrou zprávou i pro středoevropský region, včetně české ekonomiky. Za velmi silným hospodářským růstem, jenž středoevropský region letos vesměs vykazuje, stojí mimo jiné i velmi příznivé prostředí v globální ekonomice, včetně vývoje v eurozóně.

S trochou nadsázky lze konstatovat, že jestliže středoevropský region již vzhledem k silnému hospodářskému růstu zápasí s nedostatkem produkčních kapacit a tamní ekonomiky se začínají přehřívat, tak vnější prostředí v tomto ohledu žádnou úlevu nesignalizuje.

Situace v Německu, včetně silného růstu aktivity v tamním průmyslu, znamená, že i v dalších měsících poroste poptávka po exportech ze středoevropského regionu a firmy napříč naším regionem tak budou mít spíše problém rostoucí zakázky uspokojit.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice