Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

PMI průzkum v eurozóně za prosinec 2017


17.12.2017

Růst hospodářské aktivity v eurozóně v závěru letošního roku dále zrychlil: kompozitní indikátor PMI, mapující tempo růstu aktivity, se v prosinci dostal na nejvyšší úroveň od února 2011. Pro celé závěrečné čtvrtletí roku 2017 pak průzkumy PMI signalizují mezičtvrtletní růst HDP tempem 0,8 procenta, což by byl nejsilnější mezičtvrtletní růst od HDP eurozóny od 1. čtvrtletí 2011.

Pokud by HDP v závěrečném čtvrtletí skutečně vykázal mezičtvrtletní růst 0,8 %, tak za celý rok 2017 by si ekonomika eurozóny připsala růst 2,5 %. Ekonomika eurozóny letos každopádně směřuje k nesilnějšímu růstu HDP za uplynulých 10 let.

Samotný prosinec byl ve znamení silnějšího růstu aktivity jak ve zpracovatelském průmyslu, tak ve službách. Oba sektory hlásí zrychlující se růst nových objednávek, takže obrázek vývoje celkové aktivity zůstává pozitivní i do dalších měsíců, což by znamenalo velmi dobrý start do roku 2018. Silný hospodářský růst se projevuje v rostoucím využitím kapacit, včetně růstu zaměstnanosti.

Silný růst hospodářské aktivity a využití kapacit se projevují i v cenových tlacích, nicméně inflační tlaky zůstávají v eurozóně celkově stále relativně utlumené. Jak průzkumy PMI, tak ostatní data z ekonomiky eurozóny by měly vést ECB k přepsání její prognózy hospodářského růstu eurozóny směrem k silnějším úrovním: čerstvou prognózu ECB zveřejní dnes odpoledne.

Dopad do inflace ale zůstává pozvolný a ECB tak momentálně asi nebude měnit svůj pohled na vývoj cenových tlaků a udrží si svůj opatrný přístup, co se týče postupného zpřísňování měnových podmínek v eurozóně.

Průzkumy PMI vykreslují celkově velmi pozitivní obrázek, co se hospodářské situace v eurozóně týče. Jde samozřejmě o dobrou zprávu také pro středoevropský region, pro nějž eurozóna představuje klíčový exportní trh. Příznivý dopad je vidět na růstu průmyslové výroby a zakázek ve středoevropském regionu, což platí i o vývoji v českém průmyslu.

Průzkumy PMI zároveň naznačují, že vnější hospodářské prostředí zůstane pro středoevropský region velmi příznivé přinejmenším i v prvních měsících roku 2018.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice