Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Dobré výsledky společností i politické nejistoty v Evropě


17.12.2017

Finanční trhy ovlivňovaly i v listopadu firemní výsledky. Ty byly počtem pozitivních překvapení lepší v USA než v Evropě. Tu ovlivňují politické nejistoty.

Příležitosti pro další týdny:

  • Pozornost trhů bude nadále soustředěna na daňovou reformu v USA. Obě komory parlamentu již své verze schválily. Cílem republikánů je dostat obě podoby plánu do souladu, aby prezident Donald Trump mohl podepsat zákon ještě před Vánoci. Pokud k tomu dojde, očekáváme pozitivní reakci trhů (v závislosti na detailech reformy).
  • Vývoj ekonomik eurozóny letos trvale překonává očekávání. Optimismus v zemích platících eurem se nadále zvyšuje, konjunkturální indexy přesahují několikaletá maxima. Eurozóna bude svým růstem zřejmě nadále příjemně překvapovat.
  • Česká ekonomika roste nade všechna očekávání. HDP ve třetím čtvrtletí rostl nadprůměrným 5% meziročním tempem. Pozitivní je, že růst je široce založený. I ekonomiky dalších států ze střední a východní Evropy robustně rostou.

Hrozby pro další týdny:

  • V prosinci proběhnou v Katalánsku předčasné volby. Po vyhlášení nezávislosti Katalánska tamním parlamentem reagovala španělská vláda aktivací článku 155 a převzala dočasně vládu nad tímto regionem. Španělsko tak nyní prochází obdobím značné politické nejistoty. Navíc není jedinou zemí EU, v níž jsou regiony s „odstředivými“ tendencemi. Úspěch Katalánců by bezpochyby znamenal výrazný nárůst nervozity v celé Evropské unii.
  • Geopolitické napětí způsobené zbrojním programem v Severní Koreji nadále trvá. Tamní režim úspěšně otestoval nově vyvinutou mezikontinentální balistickou raketu Hwasong-15. Tato raketa má dostatečný akční rádius, aby zasáhla kterékoli místo na americké pevnině, stejně jako velkou část Evropy.

Na posledním zasedání kartelu OPEC bylo prodlouženo omezení těžby ropy. Trh má tendenci přestřelovat směrem k vyšším cenám ropy. Investoři totiž očekávají, že v nejbližších měsících dojde k vyrovnání nabídky a poptávky. Důležitým faktorem, který ale jde proti snaze OPECu, bude aktivita nezávislých těžařů v severní Americe, kterým růst cen umožňuje zvyšovat jejich těžební aktivitu.

Jak zareaguje ČNB?

Trhy byly i v listopadu pod vlivem firemních výsledků. Ty byly počtem pozitivních překvapení lepší v USA než v Evropě. Index S&P (+2,8 %) dosáhl nových rekordů, a to především díky telekomunikačním (+5,9 %) a spotřebitelským (+5,1 %) titulům. V zelených číslech zde však skončily všechny sektory.

V Evropě zůstala politická nejistota klíčovým faktorem - tentokrát zprávám dominovala německá koaliční jednání – a hlavní index oslabil o 2,2 %. Střední Evropa vykazovala slabší výkonnost (-2,6 %), přičemž ztrátové bylo především Polsko (-4,6 %) a Maďarsko (-2,4 %). Energetický sektor a základní materiály zaznamenaly pod vlivem nepříznivých zveřejněných výsledků největší pokles v regionu.

Ceny vládních dluhopisů byly v listopadu stabilní, a to nejen v USA, ale třeba i v Německu. Data o HDP hlásí velmi příznivý výkon v USA i v eurozóně. Ceny korunových dluhopisů klesly. Srážely je především spekulace, že po zvýšení sazeb z počátku listopadu přikročí ČNB na zasedání těsně před Vánocemi k dalšímu růstu úroků. Vize růstu úroků pomohla koruně během listopadu posílit pod úroveň 25,50 za euro. Koncem měsíce se obavy ohledně ČNB zklidnily a většina trhu očekává příští zvýšení sazeb až na zasedání počátkem února.

 

Autor: Patrik Hudec, portfolio manažer Generali Investments CEE

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice