Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

HDP v eurozóně za 3Q 2017


31.10.2017

 Ekonomika eurozóny hlásí příznivé zprávy, co se hospodářského růstu týče: výkon HDP za letošní 3. čtvrtletí mírně překonal očekávání trhu a údaj za 2. čtvrtletí byl revidován směrem k silnějšímu růstu. Růst HDP eurozóny je tažen jak exporty, tak rostoucí domácí poptávkou, a to jak na straně spotřeby, tak na straně investic.

Celoroční růst HDP eurozóny by letos mohl dosáhnout 2,3 procenta, což by byl nejsilnější růst od roku 2007.

Eurozóna je hlavní exportní a hospodářský partner pro středoevropský region a solidní výkon ekonomiky eurozóny tak přispívá k silnému hospodářskému růstu, jenž letos vykazují ekonomiky napříč středoevropským regionem.

Eurozóna hlásí pro letošní 3. čtvrtletí růst HDP 0,6 % v mezičtvrtletním a 2,5 % v meziročním vyjádření. To je mírně nad očekáváním trhu, jež činilo 0,5 % pro mezičtvrtletní a 2,4 % pro meziroční růst. Navíc byl pozitivně revidován údaj o mezičtvrtletním růstu za letošní druhý kvartál a průzkum PMI naznačuje, že silnou dynamiku růstu si ekonomika eurozóny drží i na počátku závěrečného čtvrtletí letošního roku. Eurozóna tak má letos našlápnuto k nejsilnějšímu růstu HDP za uplynulých deset let. Zdá se, že na ekonomiku eurozóny zatím nemá žádný negativní vliv ani výrazné posílení kurzu eura, k němuž letos došlo. Zároveň je patrné i to, že inflační tlaky se v ekonomice eurozóny drží nízko a data z ekonomiky tak podporují názor Evropské centrální banky, že není potřeba uspěchat zpřísňování měnových podmínek.

Zprávy ohledně hospodářského výkonu eurozóny jsou pozorně sledovány i ze středoevropského regionu. Lze říci, že dobré zprávy z eurozóny jsou dobrou zprávou i pro náš region a údaje o růstu HDP eurozóny dobrou zprávou jsou. Solidní hospodářský růst našeho hlavního obchodního partnera totiž napomáhá tomu, že se středoevropský region letos může pyšnit velmi silným růstem HDP a česká ekonomika v tomto ohledu letos zatím zažila na straně dat o HDP velmi příznivá překvapení.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice