Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Spotřebitelská a podnikatelská důvěra v ČR za říjen 2017


24.10.2017

Průmysl táhne podnikatelskou důvěru v české ekonomice nahoru: důvěra podnikatelů je nejsilnější od loňského listopadu. Spotřebitelská důvěra se sice mírně zhoršila, historicky vzato ale zůstává velmi silná. Říjen tak byl ve znamení dalšího zlepšení celkové důvěry v české ekonomice: souhrnný indikátor důvěry vyrovnal své mnohaleté maximum, dosažené v listopadu 2016.

Otázkou je, nakolik se v listopadovém průzkumu projeví nejistoty spojené s výsledkem parlamentních voleb. Osobně nepředpokládám, že uvidíme nějaké rychlé a výrazné dopady vnitropolitických faktorů do sentimentu v tuzemské ekonomice. Pro podnikatele i spotřebitele samozřejmě bude důležité, zda a jak se případně změní hospodářsko-politické priority nové vlády, v tomto ohledu bych ale pro samotný listopad žádné zásadní zprávy nečekal.

Pro ekonomiku by samozřejmě nebylo ideální, pokud by se nejistoty ohledně vlády protáhly na několik měsíců, ve výhledu několika týdnů, tedy v samotném listopadu, ale z tohoto směru žádná rizika pro náladu v tuzemské ekonomice nečekám.

Tahounem zlepšení důvěry v české ekonomice byl v případě letošního října průmysl. Tuzemský průmysl těží z příznivého vývoje ve vnějším prostředí, tedy na našich hlavních exportních trzích: pozitivní vývoj je v tomto ohledu patrný z průzkumů a dat z eurozóny. Průmyslovým výrobcům samozřejmě pomáhá také rostoucí domácí poptávka v české ekonomice. Říjnový průzkum ukazuje, že se meziměsíčně zlepšilo hodnocení poptávky a především pak výhled průmyslové výroby pro další měsíce. Zároveň je ale patrné, že se průmysloví výrobci potýkají s nedostatkem vhodné pracovní síly: tento faktor je již vnímán jako hlavní bariéra dalšího růstu průmyslové produkce, poprvé od ledna 2008. Lze předpokládat, že průmysloví výrobci si na nedostatek zaměstnanců budou naříkat i v dalších čtvrtletích.

Mírně se zhoršil sentiment mezi spotřebiteli, když mírně vzrostly obavy ohledně dalšího vývoje nezaměstnanosti. Nálada spotřebitelů je ale i nadále velmi silná a co se trhu práce týče, tak předpokládám, že zůstane zásadním tahounem dalšího růstu spotřeby domácností, neboť situace na trhu práce je z pohledu spotřebitelů velmi příznivá a v tomto ohledu nevidím na straně spotřebitelů důvod pro obavy.

Nálada v tuzemské ekonomice byla na začátku závěrečného čtvrtletí letošního roku velmi dobrá. Povolební nejistoty mohou do dalších měsíců sice představovat určité riziko, nicméně si nemyslím, že by tento faktor měl nějak viditelně zaúřadovat již v samotném listopadu. České ekonomice pomáhá růst jak domácí, tak exportní poptávky, což je reflektováno zlepšující se náladou na straně podnikatelů a vysokou úrovní indikátorů důvěry na straně spotřebitelů.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice