Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Maloobchodní tržby v ČR za červen 2017


07.08.2017

Maloobchodní tržby potvrzují, že spotřeba domácností v české ekonomice utěšeně roste. Červnová statistika tak v tomto ohledu vlastně nepřináší žádnou zásadní novinku: spotřeba roste s tím, jak roste zaměstnanost v tuzemské ekonomice a zrychluje se růst mezd a platů.

Hlavním tahounem růstu maloobchodních tržeb jsou momentálně prodeje nepotravinářského zboží: bylo tomu tak nejen v červnu, ale i v květnu. Co se týče prodejů motorových vozidel, tak zde v červnu tržby meziročně mírně klesly: prodeje automobilů jsou ve skutečnosti velmi silné, nicméně růst nemůže, obrazně řečeno, pokračovat do nekonečna.

Spotřeba domácností a tedy i maloobchodní tržby by měly solidně růst i v letošním druhém pololetí. Situace na trhu práce a růst platů ve veřejném sektoru jasně naznačují, že růst spotřeby bude pokračovat a spotřeba domácností zůstane i nadále klíčovým faktorem růstu české ekonomiky jako celku.

Právě vývoj na trhu práce a s ním související růst spotřebních výdajů a tlaky směrem k růstu spotřebitelských cen byly pro ČNB důležitým faktorem při čtvrtečním rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb. Jakkoliv toto samotné zvýšení úrokových sazeb ČNB by nemělo mít na spotřební výdaje tuzemských domácností žádný dramatický dopad, tak jde o krok směrem k postupnému zklidnění cenových tlaků, jež jsou s momentální situací v české ekonomice spojeny.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice