Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Dolar pod tlakem aneb Kdy koupit dolary na léto?


24.05.2017

Euro se vrátilo na hodnoty, kde nebylo od doby, co se v amerických volbách stal prezidentem Donald Trump. Jakkoliv se v podstatě neustále od ledna letošního roku ukazuje, že naděje trhem do něj vkládané jsou v nejlepším neopodstatněné, v nejhorším naivní, až jeho poslední eskapády a obava z opakování Watergate přiměly devizový trh sundat růžové brýle.

Já bych však s nákupem aspoň části dolarů na léto ještě počkal. Koruna totiž - soudě z toho, jak se jí do oslabování zatím moc i navzdory její masivní překoupenosti nechce - hned tak neoslabí, a euro proti dolaru ještě má kam růst.

Důvody? Předstihové indikátory v Eurozóně ukazují, že druhý kvartál bude v Eurozóně ještě rychlejší než první (0,5 % q/q) a zdá se, že tento boom, který pozorujeme v posledních 4-5 měsících, už nebude jen dalším falešným úsvitem. Nejenom že se PMI drží velmi vysoko, ale na nejvyšší úroveň od července 2007 se v květnu vyšplhala i spotřebitelská důvěra, což je klíčové pro poptávku domácností. Politická rizika jsou v Evropě na dlouho mimo hru – po Nizozemsku a Francii by si na anti-establishment překvapení v nadcházejících německých volbách nevsadil snad ani Nouriel Roubini. A zatřetí, blíží se moment, kdy ECB začne s ukončováním ultra-volné měnové politiky - dle mého již někdy koncem léta, či v září, načrtne plán pozvolného, postupného ukončování programu odkupu aktiv („tapering“).

Americká makroekonomická data jsou naopak relativně slabá. Americká ekonomika měla nejslabší první kvartál od roku 2014, příspěvek domácností k růstu byl nejslabší od roku 2009 a i dubnová a květnová měsíční jsou jen smíšená. Na agresivní utahování politiky FEDu, které před rokem či dvěma lety očekával snad každý, tak s ohledem na jen pomalý růst inflace (v březnu jádrová inflace poprvé od konce roku 2008 meziměsíčně poklesla) už věří málokdo.

Podtrženo, sečteno, euro se postupně během druhé poloviny roku proti dolaru vyšplhá cca o 5 % výše. Čím později chcete do dolarových destinací, tím méně na nákup dolarů spěchejte. 

 

Autor: Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a. s.

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice