Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Průmyslová výroba v ČR za březen 2017


10.05.2017

Průmyslová výroba hlásí za březen velmi silný meziroční růst (10,9 %), nicméně je třeba si uvědomit, že v tomto případě zaúřadovaly příznivé kalendářní efekty. Letošní březen měl o dva pracovní dny meziročně více: růst očištěný o vliv počtu pracovních dní činil 4,4 %, což je ve skutečnosti zatím nejslabší takto očištěný růst v letošním roce. Nicméně: navzdory těmto kalendářním efektům a občasným problémům při jejich očištění lze konstatovat, že tuzemský průmysl si vede dobře. Vedle výroby rostou také objednávky a nové zakázky, přičemž patrný je růst jak zahraniční poptávky, tak zakázek, jež průmysl dostává ze samotné české ekonomiky.

Nicméně: velmi silná data za březen bychom neměli přeceňovat, skutečně zde měly značný vliv příznivé kalendářní efekty. Tyto efekty ale byly v případě letošního dubna a května naopak nepříznivé a nebudu překvapen, pokud dubnová výroba, neočištěná o tyto vlivy, vykáže meziroční pokles. Silný neočištěný růst výroby či objednávek za letošní březen by proto neměl vést k nějakým zásadním úvahám, co se například týče potřeby zpřísnění měnové politiky ČNB.

V každém případě trend v tuzemském průmyslu zůstává příznivý a stejně tomu je jak v ostatních ekonomikách středoevropského regionu, tak v eurozóně. Za celý rok 2017 očekávám růst tuzemské průmyslové výroby okolo 3,5 % a možná i o něco více poté, co v roce 2016 vykázal tuzemský průmysl růst výroby 2,9 %.

 

Autor: Radomír Jáč,  hlavní ekonom Generali Investments CEE

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice