Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

HDP v eurozóně za 1Q 2017


03.05.2017

Ekonomika eurozóny si v prvním čtvrtletí udržela solidní dynamiku hospodářského růstu. Předběžný bleskový odhad HDP eurozóny hlásí pro letošní první čtvrtletí růst 0,5 % mezičtvrtletně a 1,7 % meziročně. Pro tento předběžný údaj není k dispozici detailní struktura, nicméně lze předpokládat, že hlavním tahounem růstu ekonomiky eurozóny zůstává spotřeba domácností a dobře si dle všeho vedou také exporty.

Průzkumy PMI pak naznačují, že ve druhém čtvrtletí by mohl mezičtvrtletní růst HDP eurozóny dále zrychlit.

Solidní hospodářský výkon eurozóny je dobrou zprávou také pro středoevropský region: průzkumy PMI ostatně potvrzují, že zpracovatelský průmysl v našem regionu zaznamenává zrychlující se nárůst zakázek mimo jiné díky větší poptávce ze zbytku Evropy.

HDP eurozóny dle předběžného bleskového odhadu vzrostl v prvním čtvrtletí roku 2017 mezičtvrtletně o 0,5 %, což znamená nárůst 1,7 % v meziročním vyjádření. Údaj o růstu HDP za loňské 4. čtvrtletí byl zároveň revidován mírně nahoru (na 0,5 % mezičtvrtletně a 1,8 % meziročně). Ekonomika eurozóny momentálně profituje jak z růstu spotřeby domácností, jenž je mimo jiné reflexí zlepšující se situace na trhu práce v eurozóně, tak z oživení globální ekonomiky, jež má pozitivní dopad na exporty z eurozóny. V takovém prostředí by měly růst i investiční výdaje. Údaje Evropské centrální banky (ECB) zároveň ukazují, že bankovní úvěry tečou do ekonomiky eurozóny zrychlujícím se tempem, což je také známkou solidního růstu hospodářské aktivity. Jak z údajů o HDP, tak z dalších měsíčních statistik a průzkumů hospodářského sentimentu je zároveň patrné, že se na ekonomice eurozóny zatím nijak viditelně nepodepsaly politické faktory a nejistoty, na něž je letošní rok v případě západní Evropy poměrně bohatý. 

Solidní růst ekonomiky eurozóny je dobrou zprávou i pro středoevropský region, pro nějž je eurozóna hlavní exportní destinací. Průzkumy ze zpracovatelského průmyslu, jenž je hlavním exportním sektorem, pak naznačují, že výrobci ve středoevropském regionu jsou schopni tohoto příznivého vnějšího prostředí skutečně využít (viz v úterý zveřejněný průzkum PMI ve zpracovatelském průmyslu za letošní duben, jenž signalizuje zrychlení růstu exportních objednávek jak v českém průmyslu, tak například v průmyslu v sousedním Polsku).

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice