Rozpočet 2016: Dokonalá bouře
Rozpočet ČR dosáhl v roce 2016 prvního přebytku rozpočtu od roku 1995 a nejvyššího přebytku vůbec – ve státní kase zůstal koncem prosince hotovostní přebytek 61,8 mld. Kč. V roce 2015 byl výsledek skoro stejný, akorát s opačným znaménkem (-62,8 mld. Kč). Meziroční zlepšení o skoro 125 mld. Kč je impresivní.
Tedy, na první pohled. Ten bližší totiž odhalí, že je to hlavně výsledkem souběhu těžko opakovatelných událostí.
Na straně příjmů státního rozpočtu (které se meziročně zlepšily o 47 mld. Kč) byl stěžejní silný růst ekonomiky a trhu práce. Ten se projevil nejvíce na růstu inkasa daně z příjmu korporací (na celostátní úrovni +17,2 mld. Kč, 11,7 %), daně z příjmu zaměstnanců (+18 mld. Kč, 11,7%) a samozřejmě pojistného na sociální zabezpečení (skoro +24 mld. Kč). V důsledku silného růstu poptávky domácností se zvedlo inkaso DPH – na celostátní úrovni o 5,4 %. To sice MF ČR pokládá také za důsledek „efektivnějšího výběru daní“, mám však za to, že vzhledem k meziročnímu růstu (nominálních) maloobchodních tržeb v roce 2016 o cca. 6 % se jedná spíše o odraz ekonomiky.
Výdaje státního rozpočtu se propadly o 77,5 mld. Kč (6 % r/r), šetřivostí MF ČR to ale rozhodně nebylo.
Běžné výdaje naopak vzrostly o 1,2 %, zejména díky platům (+5,4 %); nejsilněji rostoucí kategorií (absolutně i relativně) běžných výdajů byl příspěvek do Státního zemědělského a intervenčního fondu (+36,4 %, + 10 mld.). Z objemově významných běžných výdajů poklesly pouze výdaje na obsluhu dluhu (-12,5 mld., -23,6 % r/r). Kapitálové výdaje se, na rozdíl od běžných, dramaticky propadly – o téměř 91 mld. Kč. Důvodem byl pokles transferů na dopravní stavby (-27,6%), podnikatelským subjektům (-76,1%) atd.
I z letmého pohledu je zřejmé, že přebytek roku 2016 je výsledkem dokonalé rozpočtové bouře a že se takový výsledek určitě jen tak opakovat nebude. Zaprvé, ekonomika a zejména trh práce se už takovým tempem, jako v letech 2015 a 2016 v letošním roce určitě nezlepší (nezaměstnanost je u nás nejnižší v EU). Zadruhé, náklady na obsluhu dluhu zcela určitě letos neklesnou, spíše mírně porostou. Zatřetí, propad kapitálových výdajů, způsobený pomalejším čerpáním peněz z EU a nedostatkem infrastrukturních projektů (zastaralé posudky EIA), je krajně nežádoucí a zrcadlí spíše neschopnost vlády než její spořivost. A navíc – rok 2017 je rokem volebním…
Jinými slovy: letos se ČR vrátí k obvyklému deficitu a zůstane v něm. Když budeme v roce 2020 hodnotit rozpočtovou desetiletku, bude rok 2016 pouhou aberací.
Autor: Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a.s.
Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!
- Snadné a rychlé srovnání
- Spoření s nadstandardním úrokem
- Komplexní srovnání investičních nástrojů