Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Francouzská spojka


22.02.2017

Hlavní událostí na trzích evropských dluhopisů investičního stupně bylo v posledních dvou týdnech náhlé a prudké zvýšení úrokových spreadů proti Německu. Stalo se to zejména ve Francii, ale také v Itálii, Portugalsku a Řecku. Hlavním důvodem byl dramatický propad popularity konzervativního kandidáta Francoise Fillona, vyvolaný skandálem kolem údajných plateb své manželce. Poté, co byl jasným favoritem Fillon, začala jeho popularita slábnout s komentáři volajícími po jeho odstoupení.

Teoreticky by to posílilo nezávislého kandidáta Emmanuela Macrona, aby se utkal v druhém kole voleb 7. dubna s Marine Le Penovou z Národní Fronty. Přesto je náhlá nervozita na trhu francouzských dluhopisů překvapivá, protože předvolební průzkumy neustále naznačovaly, že Le Penová sice postoupí do druhého kola, ale bude v něm poražena bez ohledu na to, zda jejím soupeřem bude Fillon nebo Macron. Možná za tím byly obavy, že levicová aliance Hamona a Melenchona bude stačit k porážce Fillona a Macrona. Zatímco Le Penová v posledních týdnech zmírnila svoje vystupování na veřejnosti, její program je stále zaměřen proti EU a euru, což trhy znepokojuje. Většina komentátorů věří, že i kdyby Le Penová vyhrála volby, Národní fronta pravděpodobně nezíská v červnových legislativních volbách dostatek  křesel na to, aby prosadila referendum o členství v eurozóně.

Zajímavé je, že největší poklesy postihly francouzské státní dluhopisy, zatímco firemní dluhopisy a akcie nebyly zdaleka tak postiženy. Dalším možným vysvětlením výprodejů jsou japonští investoři (tradičně největší fanoušci francouzských státních dluhopisů), kteří se mohli obávat politických rizik a začít tak prodávat své pozice. Podle nás však byla reakce z posledního týdne přehnána a pravděpodobně přijdou další periody zvýšené volatility v nadcházejících měsících před volbami. Přestože jsou tedy francouzské dluhopisy po takovém poklesu atraktivní, můžeme s jejich nákupem klidně ještě počkat.

 

Autor: David Greene – Client Portfolio Manager pro evropské dluhopisy, Pioneer Investments

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice