Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Průmyslová výroba v ČR za leden 2021


14.03.2021

Průmyslová výroba vykázala v lednu meziroční pokles o 4,4 %, což bylo do značné míry dáno nepříznivými kalendářními efekty, neboť letošní leden měl o dva pracovní dny méně než stejný měsíc loňského roku. Očištěná data ukazují meziroční růst průmyslové výroby o 0,9 %. Dobře se vedlo také tržbám s meziročním růstem o 1 % a celkově se dá říci, že data za leden potvrzují, že tuzemský průmysl vstoupil do letošního roku s růstem aktivity, což již s předstihem naznačovaly průzkumy sentimentu mezi tuzemskými výrobci. Pro domácí výrobce je důležité, že průmyslu se dobře daří napříč Evropou, zejména pak v Německu, s nímž je tuzemský průmysl úzce provázán.

Průmyslová výroba v lednu po očištění o kalendářní vlivy vzrostla meziročně o 0,9 %.

Tento výsledek byl blízko tržního očekávání a jakkoliv jde o zpomalení v porovnání s růstem pozorovaným v závěrečném čtvrtletí loňského roku, tak pokračování růstu průmyslové výroby i na počátku letošního roku je dobrou zprávou.

Statistika potvrzující růst výroby je zároveň ve shodě s příznivými signály, jež přinášejí průzkumy z tuzemského průmyslu. 

Zajímavý je však pohled na strukturu lednového vývoje průmyslové výroby, neboť například výroba motorových vozidel vykázala mírný meziroční pokles, o 0,3 %, což může mít souvislost i s problémy na straně dodávek potřebných dílů s tím, jak na dodavatelské vztahy dopadají problémy související s pandemií.

Klíčovým tahounem lednového růstu průmyslové výroby byla výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, jež meziročně vzrostla o 4,2 % a k celkovému růstu průmyslové výroby přispěla v rozsahu 0,4 procentního bodu.

Výrazný příspěvek k celkovému výsledku měla také výroba elektrických zařízení, jež vzrostla meziročně o 4 % a k celkovému růstu průmyslové výroby přispěla 0,3 procentními body.  

Divoký vývoj hlásí průmyslové zakázky s meziročním poklesem o 4,6 % s tím, jak se tuzemské zakázky v lednu propadly o 23,9 % zatímco nové zakázky ze zahraničí vzrostly o 5,5 %.

V případě tuzemských zakázek zaúřadovala položka ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde byl loni v lednu vykázán abnormální jednorázový nárůst, jenž letos nebyl zdaleka zopakován a došlo zde tak k enormnímu meziročnímu propadu zakázek.  

Zprávy z tuzemského průmyslu za letošní leden jsou poněkud rozhozeny jak nepříznivým dopadem kalendářních efektů, tak skutečností, že tuzemské nové zakázky loni v lednu vykázaly abnormální jednorázový nárůst, což letos v lednu vedlo k meziročnímu poklesu tuzemských zakázek v řádu desítek procent.

Tuzemský průmysl si nicméně vede dobře, o čemž svědčí i průzkumy sentimentu v tomto sektoru české ekonomiky.

Tuzemský průmysl těží ze skutečnosti, že omezení související se stávající vlnou pandemie se vyhnula jak průmyslové výrobě, tak zahraničnímu obchodu a důležité je, že průmyslu se momentálně daří napříč Evropou.

Naopak, komplikace spojené s pandemií mají negativní dopad na výrobu některých potřebných komponent a zpoždění přicházejí také skrze komplikace v dopravě, což má v důsledku na průmyslovou výrobu nepříznivý vliv.  

Za rok 2020 jako celek průmyslová výroba klesla o 7,2 %, za celý rok 2020 čekám růst v rozmezí 5 % až 6 %.

Rok 2020 přestavuje nízkou srovnávací základnu s tím, jak po několik týdnů na počátku jara byla průmyslová výroba v důsledku první vlny pandemie uzavřena.

Letos bude tuzemský průmysl profitovat z oživení růstu světové ekonomiky a s tím i z oživení růstu exportů.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice