Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Ceny výrobců/PPI v ČR za prosinec 2020


20.01.2021

Ceny průmyslových výrobců zůstaly v prosinci meziročně beze změny, v souladu s očekáváním trhu. Struktura vývoje výrobních cen naznačuje, že cenové tlaky v tuzemském průmyslu odeznívají. Odeznívání cenových tlaků je reakcí na celkový pokles poptávky a využití výrobních kapacit v ekonomice v důsledku pandemie koronaviru, ve směru nižší inflace působí také silnější koruna. Pokles inflačních tlaků v českém průmyslu a ekonomice obecně by měl pokračovat i v letošním prvním pololetí.

Výrobní ceny v tuzemském průmyslu zůstaly v prosinci meziročně beze změny, v souladu s očekáváním finančního trhu. V závěrečném čtvrtletí roku 2020 vykázaly ceny průmyslových výrobců meziroční růst 0,1 % ČNB ve své listopadové prognóze z počátku listopadu čekala, že ceny průmyslových výrobců v závěrečném čtvrtletí klesnou v průměru o 0,2 %.

Ceny průmyslových výrobců tak zakončily loňský rok mírně nad prognózou centrální banky, z pohledu měnové politiky ale jde o zanedbatelný rozdíl a podstatnou zprávou je, že cenové tlaky v tuzemském průmyslu ustupují.

V prosinci vykázaly meziroční pokles ceny v potravinářském průmyslu a také výrobní ceny v odvětví počítačů a elektronických a optických přístrojů. Výroba dopravních prostředků, elektrických zařízení či strojů a zařízení jinde neuvedených vykázala zpomalení meziročního cenového růstu. Pro další cenový vývoj v ekonomice jde o důležitý signál a k poklesu cenových tlaků by měla v dalších měsících přispět i silnější koruna.

V případě zemědělských výrobců se meziroční pokles cen v prosinci prohloubil z 2,2 % na 2,7 %.

Silnější růst cen v  rostlinné výrobě byl více než vykompenzován výraznějším meziročním poklesem cen v živočišné výrobě. Za celé závěrečné čtvrtletí roku 2020 vykázaly výrobní ceny v zemědělství meziroční pokles o 3,2 %.

ČNB ve své listopadové prognóze počítala pro závěrečné čtvrtletí s meziročním růstem cen v zemědělství o 2,4 % a skutečný vývoj tak byl diametrálně odlišný, neboť výrobní ceny v zemědělství vykázaly výrazný pokles.

Detailní struktura nicméně vykazuje návrat cen v rostlinné výrobě k meziročnímu růstu. Pokud by měl mít růst cen v rostlinné výrobě trvalejší charakter, tak by začal prosakovat i do cen v živočišné výrobě a ceny zemědělských výrobců by se mohly vrátit k meziročnímu růstu a ve stejném směru by pak tlačily i na ceny v potravinářském průmyslu a na ceny potravin pro konečné spotřebitele.

V letošním prvním čtvrtletí ale budou výrobní ceny v zemědělství velmi pravděpodobně i nadále meziročně klesat.

Za celý rok 2020 výrobní ceny v průmyslu vzrostly o 0,1 %, když v roce 2019 jejich průměrný růst činil 2,6 %. V případě cen v zemědělství vykázal loňský rok pokles o 3,4 %, zatímco v roce 2019 tyto ceny rostly o 4,9 %.

Ve výhledu na letošní rok lze čekat, že vývoj na straně cen výrobců přispěje ke zmírnění celkové inflace v české ekonomice, tedy ke zpomalení růstu spotřebitelských cen.

Loňský pokles ekonomické aktivity, související s pandemií, vede k nižšímu využití výrobních kapacit, což vyústí do nižších poptávkových tlaků v tuzemské ekonomice. Ve směru zmírnění cenových tlaků by mělo působit i posílení české koruny, k němuž došlo od loňského listopadu a jež by mělo pokračovat i v průběhu roku 2021.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice