Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Maloobchodní tržby v ČR za leden 2020


26.03.2020

Maloobchodní tržby vykázaly v lednu solidní meziroční nárůst 4,9 %. Tahounem růstu tržeb byly prodeje nepotravinářského zboží, jež meziročně vzrostly o 7,3 %. V rámci nepotravinářského zboží zaznamenaly nejvýraznější růst prodejů výrobky pro domácnost, a dále počítače a telefony. V prvním měsíci nového roku se naopak propadly prodeje výrobků pro sport, rekreaci a kulturu. Prodeje přes internet vzrostly meziročně o 16,9 % a mírně tak překonaly průměrné tempo růstu za loňské závěrečné čtvrtletí, jež činilo 16,5 %.

Maloobchod zahájil letošní rok solidní růstem tržeb, tahounem růstu byly již tradičně prodeje nepotravinářského zboží. V rámci prodejů nepotravinářského zboží byl vývoj poměrně nevyrovnaný, jistě zaujme propad tržeb u výrobků určených pro sport, rekreaci a kulturu. Celkově ale zprávy z maloobchodu za letošní leden potvrzují, že chuť utrácet spotřebitelům zůstala.

Spotřeba domácností byla loni klíčovým tahounem růstu české ekonomiky jako celku a stejnou roli by měla sehrát i letos. Velkou neznámou ale bude dopad koronaviru – mnohdy až hektické nákupy potravin a dalších zásob, jež pozorujeme v první polovině března, budou v dalších týdnech následovány útlumem v souvislosti s nouzovým stavem a opatřeními proti šíření nákazy.

Samozřejmě bude záležet na tom, jak rychle se situace vrátí k normálu, přinejmenším březen a duben ale budou obavami a opatřeními souvisejícími s koronavirem poznamenány i co se vývoje v tuzemském maloobchodu týče. V horizontu několika čtvrtletí pak bude důležité, nakolik se koronavirus podepíše na trhu práce a tedy také na schopnosti a ochotě spotřebitelů utrácet.

Celoroční růst maloobchodních tržeb činil loni 4,8 % a tento růst letos s veškerou pravděpodobností zopakován nebude. Vedle dopadů nejistot a opatření souvisejících s koronavirem hovořila již dříve pro scénář slabšího růstu maloobchodních tržeb také zpomalující se dynamika růstu mezd v české ekonomice.

Podobně jako u průmyslové výroby a dalších ukazatelů o vývoji v české ekonomice za první dva měsíce letošního roku platí, že v důsledku nejistot spojených s koronavirem jsou tyto zprávy vnímány jako odraz vzdálenější historie ve zpětném zrcátku. Lze předpokládat, že jak kurz koruny, tak finanční trhy obecně budou lednovou statistiku maloobchodních tržeb víceméně ignorovat, pozornosti dominuje vývoj okolo koronaviru jak u nás, ve světě.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice