Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Maloobchodní tržby v ČR za srpen 2019


09.10.2019

Maloobchodní tržby v srpnu sice opticky zpomalily svůj růst, po očištění o vliv počtu pracovních dní byl ale meziroční růst tržeb stejný jako v červenci. Lze tak konstatovat, že maloobchodní tržby ve třetím čtvrtletí vykazují solidní růst, který je srovnatelný s tempem pozorovaným v letošním prvním pololetí. Spotřeba domácností je tažena nahoru silným růstem mezd a obecně příznivou situací na trhu práce. Tyto faktory by se měly do maloobchodních tržeb příznivě promítat i ve zbytku letošního roku, zrychlování tempa růstu tržeb bude ale těžko dosažitelné a pro druhé pololetí jako celek bych pro tuzemský maloobchod čekal spíše mírné zpomalení růstu prodejů.

Srpnový meziroční růst maloobchodních tržeb vyjma motoristického segmentu činil 3,7 % a mírně tak zaostal za očekáváním trhu, jež počítalo s růstem 4,1 %. Podobně jako v předchozích měsících, i nyní byly tahounem růstu prodeje nepotravinářského zboží: meziročně se zvýšily o 6,6 %. V rámci prodejů nepotravinářského zboží dominovaly položky odpovídající letní sezóně, tedy výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, oděvy a obuv, a také počítače a telefony. Po očištění o kalendářní vlivy rostly maloobchodní tržby v srpnu meziročně o 4,6 %, což je stejné tempo jako v červenci. Z hlediska forem prodeje pokračuje silný růst prodejů skrze internet a zásilkové obchody, jakkoliv srpnový meziroční růst těchto prodejů o 14,6 % představuje pro letošní rok druhý nejslabší výsledek.

Od počátku letošního roku růst maloobchodních tržeb vyjma prodejů motorových vozidel dosáhl rovných 5 %, když růst za celý loňský rok činil 4,9 %. Spotřeba domácností bude i letos jedním z hlavních pilířů růstu HDP České republiky.

Pro letošní rok odhaduji růst maloobchodních tržeb (vyjma motoristického segmentu) v oblasti 4,7 %. Šlo by tak o mírné zpomalení z růstu 4,9 %, jenž byl vykázán za celý rok 2018. Předpokládám, že dynamika růstu maloobchodních tržeb v průběhu letošního druhého pololetí mírně zpomalí, což by mělo být dáno o něco slabším růstem reálné mzdy a postupně se zvyšující mírou úspor domácností.

Tržby za prodeje motorových vozidel v srpnu meziročně klesly o 3,3 %, za prvních sedm měsíců letošního roku pak vykázaly meziroční pokles o 0,8 %.

Předpokládám, že po loňském poklesu, jenž činil 1,8 %, by se tržby za prodeje motorových vozidel mohly letos zhruba stabilizovat. Výraznější růst bych ovšem v tomto segmentu nečekal s tím, jak českou ekonomiku jako celek ve zbytku letošního roku velmi pravděpodobně čeká zpomalení hospodářského růstu.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice