Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Průmyslová výroba v ČR za červenec 2019


09.09.2019

Průmyslová výroba, neočištěná o vliv kalendářních efektů, hlásí za letošní červenec meziroční růst 5,6 %. Tento na první pohled silný růst byl tažen především vyšším počtem pracovních dní. Údaj očištěný o vliv počtu pracovních dní hlásí meziroční růst výroby 0,1 %, což dle mého názoru není překvapivé. Tuzemský průmysl naráží na pokles průmyslové aktivity v eurozóně a především pak v Německu, přičemž asi nelze předpokládat, že by v blízké době nastal obrat směrem k lepšímu.

Výsledky tuzemského průmyslu za letošní červenec jsou poznamenány řadou jednorázových či přechodných faktorů. Na jedné straně je zde pozitivní příspěvek kalendářních faktorů: letošní červenec měl o dva pracovní dny více, než stejný měsíc loňského roku. Vyšší počet pracovních dní se projevil v opticky velmi silném růstu nejen průmyslové výroby, ale především nových zakázek a tržeb. Na druhou stranu je ale patrný negativní dopad odstávek v jaderných elektrárnách: výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla opět výrazně klesla. V případě letních měsíců pak navíc průmyslovou výrobou vždy zamíchá načasování podnikových dovolených v tom kterém odvětví či významném podniku.

Celkově si dovoluji konstatovat, že navzdory všem výše uvedeným nejistotám a přechodným faktorů, s nimiž se průmysl letos v červenci potýkal, nejsou čísla o průmyslové výrobě překvapivá. Vnější prostředí není příznivé: obchodní války a politické nejistoty v čele s nedořešeným brexitem se negativně projevují na průmyslové aktivitě v eurozóně a především pak v Německu. Dodatečnou zátěží pro celkový výkon tuzemského průmyslu jsou pak také probíhající odstávky kapacit ve výrobě elektřiny.

Vizuálně silný růst nových objednávek je v případě července nutno brát s rezervou: zjevně zde ve výrazné míře pozitivně zapůsobil vyšší počet pracovních dní. Zároveň ale červenec zřejmě přinesl i určité oživení po velmi slabých číslech za letošní červen, jež dle mého názoru taktéž úplně věrně neodrážela situaci v tuzemském průmyslu.

Za celý rok 2018 vzrostla tuzemská průmyslová výroba o rovná 3 %, pro letošní rok očekávám růst zhruba poloviční.

Bohužel stále platí konstatování, že průzkumy PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl naznačují pokračující pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky. Pro další měsíce  a dále pak pro rok 2020 bude důležité, zda se zlepší forma průmyslu v eurozóně a především pak v Německu. Průzkumy z německého průmyslu a především pak údaje o vývoji tamních průmyslových objednávek a výroby ale bohužel pro nejbližší měsíce žádné zlepšení nenaznačují.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice