Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Překvapivý výstup ze zasedání ECB ze dne 8. prosince 2016


08.12.2016

ECB prodloužila svůj program nákupů aktiv o devět měsíců, tedy do konce roku 2017. Zároveň ale, počínaje dubnem, sníží objem měsíčních nákupů. Z pohledu ČNB je prodloužení programů nákupů ECB faktorem, jenž sám o sobě hovoří pro pozdější ukončení kurzového závazku. Je ale otázkou, nakolik bude tento faktor v úvahách ČNB dominovat.

ECB svým rozhodnutím snížit počínaje dubnem 2017 objem měsíčních nákupů aktiv z 80 miliard na 60 miliard euro překvapila trh: snížení objemu nákupů do portfolia ECB je pro investory určitým zklamáním.

Investoři sázeli na to, že ECB prodlouží své nákupy o šest měsíců, tedy do konce září 2017, a to v plném objemu 80 miliard euro měsíčně. Negativní reakce vládních dluhopisů a akciových trhů na dnešní rozhodnutí ECB ale může být jen dočasná, což platí také o bezprostředním posílením kurzu eura: finanční trhy budou každopádně bedlivě sledovat tiskovou konferenci ECB, jež se bude konat dnes odpoledne. 

ECB oznámila, že program nákupů prodlouží o devět měsíců, tj. namísto března roku 2017 budou nákupy trvat až do konce roku 2017 a v případě potřeby mohou být dále prodlouženy.

Až do konce března 2017 bude ECB nakupovat aktiva v objemu 80 miliard euro měsíčně, počínaje dubnem bude měsíční objem nákupů snížen na 60 miliard euro, v tomto objemu by pak nákupy měly probíhat až do konce roku 2017. 

Kroky ČNB jsou důležitou zprávou také pro ČNB, jež ve své prognóze dosud počítala s tím, že ECB svůj program nákupů aktiv ukončí v březnu 2017, tedy že počínaje dubnem 2017 již ECB v nákupech pokračovat nebude.

Dnešní rozhodnutí ECB je tak z pohledu ČNB faktorem, jenž sám o sobě hovoří pro pozdější ukončení kurzového závazku, tedy později než v polovině roku 2017, neboť měnové podmínky v eurozóně zůstanou uvolněnější po delší dobu, než co prognóza ČNB předpokládala.

Aktuální vývoj inflace a mezd v české ekonomice je naopak v souladu s názorem ČNB, že kurzový závazek může být ukončen již v polovině roku 2017. 

Osobně si i nadále myslím, že ČNB svůj kurzový závazek ukončí až ve 2. polovině roku 2017, tedy v září anebo v závěrečném čtvrtletí roku 2017. Nicméně, momentálně lze konstatovat, že dva zásadní faktory, jež bere ČNB v úvahu, tedy vývoj inflace a mezd v české ekonomice a nastavení měnových podmínek v eurozóně, představují ve svém souhrnu dilema. Data z české ekonomiky naznačují, že ČNB s odchodem z kurzového závazku v polovině roku 2017 nemusí váhat, vývoj měnové politiky v eurozóně naopak hovoří pro obezřetnost, neboť předčasný odchod z kurzového závazku by mohl mít za následek přílišné tlaky směrem k posílení koruny v situaci, kdy ECB bude trhy i nadále zásobovat přílivem eur skrze svůj program nákupů aktiv.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice