Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Průmyslová výroba a exporty v ČR za říjen 2016


07.12.2016

Data o výkonu tuzemského průmyslu za letošní říjen přinesla zklamání – obdobně jsou na tom ale také Maďarsko a Polsko.

Průmyslová výroba hlásí pro říjen meziroční pokles, v záporu jsou také průmyslové tržby a nové zakázky. Zklamání přinesly také údaje o vývozech a dovozech, souběžně zveřejněné ve statistice zahraničního obchodu. Za připomenutí stojí, že jak výkon průmyslu, tak exportů zaostal za očekáváním již v případě letošního září. Letošní říjen měl sice o jeden pracovní den méně než stejný měsíc loňského roku, nicméně slabá data o průmyslové výrobě, zakázkách či exportech nelze přičíst jen tomuto faktoru. 

Průzkumy sentimentu v tuzemském průmyslu vysílají pozitivní signály, výroba i objednávky by se tedy měly vrátit k růstu. Nicméně: slabý vstup do závěrečného čtvrtletí letošního roku zaznamenal průmysl i v dalších středoevropských ekonomikách: pokles výroby totiž ohlásily také Maďarsko a Polsko. 

Jestliže výsledky tuzemského průmyslu a exportů byly v případě letošního září rozpačité, tak říjnová data lze rovnou označit za zklamání. Výroba, průmyslové tržby a i nové zakázky hlásí meziroční pokles. Meziročně se v říjnu propadly také vývozy a dovozy, jak odhaluje souběžně zveřejněná statistika zahraničního obchodu. Jde o zprávy překvapivé, neboť jak průzkumy Českého statistického úřadu, tak indikátory PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl naznačují růst aktivity v průmyslu a rozhodně nejsou konzistentní s obrázkem klesající průmyslové výroby či objednávek. Letošní říjen čelil nepříznivým kalendářním faktorům (meziročně nižší počet pracovních dní) a patrné jsou výrazné výkyvy v některých odvětvích (výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení hlásí meziroční pokles o více než 26 %), nicméně i tak jsou říjnové výsledky slabší, než se čekalo.  

Podíváme-li se do našeho blízkého okolí, tak slabý vstup do závěrečného čtvrtletí do letošního roku hlásí průmysl také v Maďarsku a Polsku: v obou případech vykázala v říjnu průmyslová výroba meziroční pokles. Na druhou stranu, zakázky v německém zpracovatelském průmyslu, jež byly zveřejněny toto úterý, vykázaly v říjnu výrazný nárůst a pozitivní trend si udržuje také německá průmyslová výroba. Stejně tak přicházejí příznivé signály z průzkumů sentimentu v průmyslu za eurozónu jako celek. 

Lze tedy říci, že průzkumy sentimentu v tuzemském průmyslu a stejně tak vývoj průmyslu v Německu naznačují, že by se tuzemská průmyslová výroba měla vrátit k růstu. Jinými slovy, slabé výsledky za říjen by v tomto kontextu měly být výjimkou. Zároveň je ale namístě konstatovat, že poté, co byl výkon průmyslu v průběhu letních měsíců rozhozen sezónními faktory (načasování podnikových dovolených vedlo k propadu výroby v červenci a následně k silnému růstu v srpnu), tak září a zejména říjen zaostaly za očekáváním trhu. Tuzemský průmysl tak do letošního závěrečného čtvrtletí vstoupil se slabším výkonem, než se předpokládalo, což může mít vliv i na celé závěrečné čtvrtletí jako celek.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice