Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Průzkum PMI v eurozóně za listopad 2016


23.11.2016

Listopadový průzkum PMI indikuje zrychlení tempa hospodářského růstu v eurozóně a pozitivní je i výhled do dalších měsíců. Průzkum PMI naznačuje, že ekonomika eurozóny může v závěrečném čtvrtletí vykázat zrychlení tempa růstu HDP. Zrychlení je taženo jak zpracovatelským průmyslem, tak aktivitou v sektoru služeb. Vývoj objednávek navíc naznačuje, že jak zpracovatelských průmysl v eurozóně, tak sektor služeb by měly pokračovat v solidním růstu i nejbližších měsících. Eurozóna je hlavní exportní destinací jak pro českou ekonomiku, tak pro středoevropský region obecně: pozitivní signály ohledně hospodářské aktivity v eurozóně jsou tak dobrou zprávou i pro nás.

Kompozitní PMI indikátor pro eurozónu v listopadu dle předběžných údajů vzrostl z úrovně 53,3 na 54,1 a je tak nejsilnější od loňského prosince. Na této úrovni indikátor PMI naznačuje, že mezičtvrtletní růst HDP eurozóny v závěrečném čtvrtletí letošního roku zrychlí na 0,4 % poté, co v předchozích dvou kvartálech rostl shodně tempem 0,3 %. 

Růst aktivity se zrychluje jak ve zpracovatelském průmyslu, tak ve službách. V obou případech se v listopadu zároveň zrychlil růst nových objednávek, což zavdává optimismus i pro výhled na nejbližší měsíce. 

Zdá se tak, že ekonomika eurozóny končí letošní rok v poměrně solidní formě. To je samozřejmě dobrá zpráva i pro středoevropský region, pro který je eurozóna stěžejním obchodním partnerem. Ve výhledu na rok 2017 zůstává otázkou, nakolik se na hospodářské aktivitě v západní Evropě podepíší nejistoty spojené s brexitem. Tento faktor zatím nehraje viditelnější roli, nicméně formální spuštění procesu brexitu, plánované na závěr prvního čtvrtletí roku 2017, se může začít negativně projevovat na britské ekonomice s negativním přesahem do kontinentální Evropy. V tomto ohledu asi stávající zrychlení tempa růstu hospodářské aktivity v eurozóně narazí v průběhu roku 2017 na určité bariéry a může tak dojít k opětovnému zmírnění tempa růstu. Nicméně, dnes zveřejněné výsledky průzkumu PMI za listopad jsou pro eurozónu dobrou zprávou, jež by díky vzájemným obchodním vazbám měla těšit i výrobce ve středoevropském regionu.

 

  Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

 

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice