Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

PMI průzkum v eurozóně za květen 2018


27.05.2018

Květnový průzkum PMI hlásí, že tempo růstu hospodářské aktivity nečekaně zpomalilo: na nejslabší úroveň od listopadu 2016. Ačkoliv indikátory i nadále hlásí růst hospodářské aktivity, tak výsledek za květen je zklamáním: trh očekával, že se tempo růstu udrží na dubnové úrovni.

Dle předběžných výsledků PMI průzkumu se v květnu zpomalil růst aktivity jak ve službách, tak ve zpracovatelském průmyslu. V obou případech došlo k dalšímu zpomalení tempa růstu nových objednávek, což naznačuje, že růst aktivity zřejmě v dohledné době výrazněji nezrychlí.

Národní průzkumy z jednotlivých zemí eurozóny, tak jak jsou v rámci předběžných výsledků PMI průzkumu k dispozici, hlásí zpomalení růstu v Německu i Francii, zatímco ve zbytku eurozóny se tempo růstu ekonomické aktivity vyšplhalo na tříměsíční maximum. Celkově PMI průzkum naznačuje, že se tempo růstu HDP eurozóny ve druhém čtvrtletí v mezikvartálním vyjádření zatím pohybuje mírně nad 0,4 %, když v letošním prvním čtvrtletí činil mezičtvrtletní růst HDP právě 0,4 %.

Květnový průzkum PMI potvrzuje, že vrchol hospodářského růstu přišel v případě eurozóny na přelomu loňského a letošního roku.

Ekonomika eurozóny samozřejmě roste i nadále, nicméně pomaleji, než tomu bylo v roce 2017, kdy zprávy z ekonomiky eurozóny byly vesměs excelentní. Je otázkou, co vše za současným zpomalením růstu stojí: osobně se domnívám, že vývoj kurzu eura pomůže v dalších měsících dynamiku hospodářského růstu v eurozóně restartovat. Pokud by tomu tak nebylo, tak bychom zřejmě čelili zpomalení hospodářské růstu v širším měřítku, tedy i za hranicemi eurozóny.

Slabší PMI indikátory z eurozóny přicházejí ve chvíli, kdy jsou finanční trhy relativně nestabilní a mezi investory panuje řada nejistot. Slabší PMI indikátory povedou k dalšímu navýšení těchto nejistot, což je vidět jak na kurzu euro vůči dolaru, tak například na západoevropských akciových trzích.

Horší data z eurozóny jsou samozřejmě nedobrou zprávou také pro středoevropské ekonomiky a tamní měny.

Středoevropské měny již několik týdnů oslabují, k čemuž je vede i výhled globální měnové politiky, zejména vize dalšího růstu úroků amerického Fedu, a dnešní várka dat z eurozóny může regionální měny tlačit k dalším výkyvům, což je vidět i na kurzu koruny. Osobně si myslím, že se z eurozóny dočkáme v dalších měsících o něco lepších čísel, nicméně předběžné výsledky květnového PMI průzkumu jsou zklamáním.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice