Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Zahraniční obchod v ČR za březen 2018


11.05.2018

Saldo zahraničního obchodu se v březnu meziročně zhoršilo třetí měsíc v řadě, negativní vliv má především meziroční vývoj salda obchodu s motorovými vozidly. Meziroční propad hlásí vývozy i dovozy, v případě března jde ale velká část tohoto poklesu nepochybně na vrub nižšího počtu pracovních dní.

Nicméně, letošní první čtvrtletí bylo také ve znamení slabších čísle o průmyslových objednávkách a průmyslové výrobě v Německu a bude důležité, zda data z Německa v dalších měsících v tomto ohledu naznačí zlepšení. Zpomalení tempa růstu vývoz a dovozů či dokonce přímo jejich meziroční pokles by byl významným signálem, že tempo růstu české ekonomiky zpomaluje.

Nicméně, data za březen je v tomto ohledu skutečně nutné brát s rezervou, neboť zde zaúřadoval jednak nižší počet pracovních dní a také načasování velikonočních svátků. Průzkumy vesměs naznačují, že aktivita v tuzemském průmyslu i nadále roste, což by mělo být ve druhém čtvrtletí patrné také na statistice zahraničního obchodu, včetně exportů.

Zároveň ale data za letošní první čtvrtletí naznačují, že česká ekonomika nezopakuje loňský silný růst HDP (4,6 %). Osobně očekávám, že růst HDP za celý rok 2018 zpomalí pod úroveň 3,5 %. Detailní pohled na vývoj zahraničního obchodu hlásí, že saldo obchodní bilance se meziročně zhoršilo především u obchodu s motorovými vozidly.

Při pohledu na mapy našich hlavních exportních trhů stojí za zmínku výrazný pokles exportů do Německa a Slovenska, a také do Spojeného království a USA. Saldo obchodu se zhoršilo především u obchodu s členskými ekonomikami Evropské unie – v tomto ohledu stojí za zmínku Německo, ale také Spojené království.

Celkově lze konstatovat, že vývoj salda zahraničního obchodu zůstává příznivý, navzdory meziročnímu poklesu přebytku, jenž byl v letošním prvním čtvrtletí. Za celý letošní rok se nicméně přebytek zahraničního obchodu zřejmě sníží z úrovně 149 miliard korun, jež byla v národním pojení vykázána v roce 2017. Celoroční přebytek by přesto měl být letos i tak výrazný, zhruba v intervalu 120 až 130 miliard korun. Za zhoršením salda budou jak ceny komodit (ropa), tak o něco slabší růst poptávky v eurozóně, kombinovaný s i nadále velmi silnou domácí poptávkou v české ekonomice a s posílením koruny.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice