Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Tisková konference bankovní rady a čerstvá prognóza z 1. února 2018


01.02.2018

Vyznění tiskové konference bankovní rady naznačuje, že se od listopadové prognózy nijak významně neposunul názor na vývoj úrokových sazeb ČNB v letošním roce. I čerstvě zveřejněná prognóza naznačuje pro letošní rok jen pozvolný růst repo sazby ČNB: po dnešním zvýšení o čtvrt procentního bodu může ve zbytku roku následovat nejvýše ještě jedno takové zvýšení hlavní měnově-politické sazby ČNB.

Tento výhled úrokových sazeb není z mého pohledu až tak překvapivý: vývoj v české ekonomice se v minulých měsících odehrával v zásadě v souladu s očekáváním ČNB a koruna vůči euru posiluje s tím, jak je zřejmé, že ECB se zvyšováním svých sazeb nijak spěchat nebude. Ve světle dnešní tiskové konference ČNB tak i nadále držím předpoklad, že se letos dočkáme ještě jednoho zvýšení repo sazby (zřejmě na zasedání bankovní rady v srpnu) a na konci roku 2018 tak bude repo sazba na úrovni 1,00 %.

ČNB je dle mého názoru poměrně optimistická, co se týče posilování koruny: posílení pod úroveň 25 korun za euro ČNB ve své prognóze předpokládá již pro letošní druhé čtvrtletí. Osobně bych nebyl překvapen, pokud bude v jarních a letních měsících tempo posilování koruny poněkud pozvolnější, takový vývoj by ale dle mého názoru byl konzistentní s dalším zvýšením sazeb ČNB právě na srpnovém zasedání bankovní rady.

Celkově je vyznění nové prognózy ČNB jasné: česká ekonomika i nadále silně poroste a v tomto ohledu je potřeba zpřísnit měnové podmínky s cílem zamezit bujení inflačních tlaků. Zpřísňování měnových podmínek bude mít letos podobu především v posilování české měny vůči euru, v menší míře též v pozvolném růstu úroků ČNB. V roce 2019 se tato role obrátí, koruna bude i vzhledem k politice ECB posilovat již jen mírně a o to výraznější bude v roce 2019 potřeba zvyšovat úroky ČNB.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice