Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Průměrná mzda v ekonomice za 2Q 2017


05.09.2017

 Česká ekonomika zaznamenala ve druhém čtvrtletí letošního roku velmi silný nárůst objemu mezd: meziročně o více než 9 %. Silný růst objemu mezd byl dán kombinací růstu průměrné mzdy v ekonomice (meziročně o 7,6 %) a počtu zaměstnanců (meziročně o 1,5 %).

Růst průměrné mzdy tak překonal očekávání finančních trhů i ČNB, nicméně situace v české ekonomice a na tuzemském trhu práce vyznívá ve prospěch robustního růstu mezd celkem jednoznačně. Silný mzdový růst je argumentem pro další zpřísnění měnové politiky ČNB, tedy pro další růst úroků ve zbytku letošního roku, a to možná již na zářijovém zasedání bankovní rady ČNB.

Růst průměrné mzdy o 7,6 % znamená nejsilnější meziroční růst od prvního čtvrtletí roku 2008 a růst reálné mzdy, jenž činil 5,3 %, je pak nejsilnější od prvního čtvrtletí roku 2007.

Právě růst reálné mzdy je tou podstatnou zprávou, která potvrzuje, že příjmy domácností nyní výrazně rostou a s tím se také zvyšuje schopnost domácností zvyšovat spotřebu.

Při pohledu na vývoj české ekonomice, kde zaměstnavatelé mají problém nalézt potřebnou pracovní sílu a kde stále přicházejí nové zprávy o růstu platů ve veřejném sektoru, lze i nadále očekávat svižný růst příjmů domácností. Důležitou roli v odvětvích s nižší mzdovou úrovní (ubytování a pohostinství, administrativní a podpůrné činnosti) pak hraje také růst minimální mzdy, k němuž došlo počátkem roku 2017.

Spotřební výdaje domácností tak i nadále zůstanou klíčovým tahounem růstu české ekonomiky. Mzdový vývoj zároveň povzbudí bankovní radu ČNB při úvahách o potřebě dalšího zpřísnění měnové politiky: do konce letošního roku lze čekat další růst úrokových sazeb české centrální banky a tento krok nelze vyloučit již pro nejbližší zasedání bankovní rady, jež se bude konat 27. září.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice