Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Inflace v eurozóně za květen 2017


01.06.2017

 Inflace v eurozóně se po dubnovém nárůstu, jenž byl způsoben sezónními faktory, v květnu vrátila do oblasti pod inflačním cílem ECB. Na úrovni 1,4 % je meziroční inflace v eurozóně na své nejnižší úrovni od počátku letošního roku. Pokles inflace z dubnové úrovně 1,9 % byl tažen jednak cenami pohonných hmot a dále též poklesem jádrové inflace z 1,2 % na 0,9 %, přičemž pokles jádrové inflace je právě reflexí sezónních faktorů, konkrétně načasování velikonočních svátků.

Inflace v eurozóně byla díky velikonočním svátkům v posledních třech měsících rozkmitaná oběma směry, nicméně základní vzkaz pro ECB je takový, že cenové tlaky v eurozóně zůstávají relativně utlumené a ECB proto nemusí uvažovat o bezprostředním zpřísnění své měnové politiky. To je důležitá informace také pro ČNB, jež by v této konstelaci neměla spěchat se zvyšováním svých úroků.

Květnový pokles inflace v eurozóně není překvapivý. Byl očekáván jak vzhledem k vývoji cen ropy (pohonných hmot), tak vzhledem k vývoji cen v sektoru služeb. Ceny v sektoru služeb procházely v posledních měsících výkyvy, jež pramenily z rozdílného načasování velikonočních svátků v letošním a loňském roce. Pokud ale budeme tyto výkyvy, jež se letos v dubnu projevily v přechodném nárůstu jádrové inflace, ignorovat, tak základní vzkaz je jasný: cenové tlaky v ekonomice eurozóny zatím zůstávají utlumené, navzdory solidnímu hospodářskému růstu. Navzdory poklesu nezaměstnanosti zatím nedošlo k výraznějšímu zrychlení růstu mezd a ke zmírnění inflace napomáhá také vývoj cen komodity (ropa, potraviny).

ECB si je této skutečnost vědoma a proto také avizuje, že letos hodlá udržovat měnové podmínky v ekonomice eurozóny na stávající velmi uvolněné úrovni. To je důležitá informace také pro ČNB, neboť v kontextu uvolněných měnových podmínek v eurozóně není radno uspěchat zpřísnění měnových podmínek v české ekonomice skrze zvyšování sazeb ČNB. Prognóza ČNB z počátku května sice vykresluje zvýšení úroků ČNB již v letošním třetím čtvrtletí, několik představitelů bankovní rady ale v uplynulých dnech naznačilo, že k takovému kroku ČNB možná přistoupí až v samotném závěru letošního roku anebo v roce 2018.

 

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

  

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice