Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Německá ekonomika stále jede na plné obrátky


17.05.2017

Německé ekonomické oživení vstupuje do svého devátého roku a stále na velmi vysoký rychlostní stupeň. Růst HDP v prvním čtvrtletí činil 0,6 % mezikvartálně po 0,4 % v posledním čtvrtletí loňského roku. Meziroční tempo růstu činilo 1,7 %. Detaily jednotlivých růstových složek budou zveřejněny až na konci května, nicméně na základě měsíčních dat se zdá, že všechny složky přispěly k růstu pozitivně a to zejména spotřeba domácností, vládní výdaje, sektor stavebnictví a export.

Výkonnost německého hospodářství připomíná nikdy nekončící úspěšný příběh. Silný trh práce a vysoké mzdy podporují spotřebu domácností, nízké úrokové sazby mají kladný dopad na sektor stavebnictví, obrovský příliv uprchlíků vedl k vyšším vládním výdajům a slabé euro prospívá exportérům. Tyto klíčové fundamentální faktory jsou přítomny již poměrně dlouhou dobu a pouze sezónní fluktuace či technické korekce vedly k drobnému kolísání v rámci jednotlivých kvartálů, celkový úspěšný příběh německé ekonomiky se přitom nezměnil. Jedinou slabinou, jež brání ještě vyššímu růstu, jsou korporátní investice, které byly v uplynulých letech poměrně slabé.

Co se týče budoucího očekávaného vývoje, čím dál více se zdá, že by také tempo nových investic mohlo v průběhu letošního roku nabrat na síle. Naznačují to poslední data o nových zakázkách a rekordní úrovně předstihových indikátorů jako index Ifo či indexy nákupních manažerů PMI. Kombinace nových průmyslových zakázek a nízké úrovně zásob je nyní na tak výhodné úrovni jako v polovině roku 2006 a na konci roku 2010. Dalším pozitivním faktorem je aktuální úroveň míry využití průmyslových kapacit, jež vzrostla na úroveň z konce roku 2008. A podle podnikových průzkumů nyní německé společnosti povazují právě současnou úroveň kapitálového vybavení za tak velký faktor limitující další nárůst produkce jako v prvním čtvrtletí roku 2012, přičemž jako nejvíce limitující faktor je stále uváděn nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Německá hospodářská konjunktura tak vstoupila do svého devátého roku a momentálně nespatřujeme žádné zásadní známky, že by měla náhle skončit. Tato ekonomická expanze je o to více udivující, že německá vláda v posledních letech neprovedla žádné nové strukturální reformy. Jako klíčové riziko pro budoucí pokračování německého růstu nyní spatřujeme mezinárodní faktory. Jakékoliv výraznější zpomalení globální ekonomiky, byť jej momentálně neočekáváme, by mohlo německou exportní mašinu výrazně zabrzdit.

Vývoj německé ekonomiky má samozřejmě také velice pozitivní dopad na české hospodářství, které vývoj našeho západního souseda do značné míry kopíruje. Březnové údaje o českých maloobchodních tržbách, průmyslové produkci a stavební činnosti to jednoznačně potvrdily.

 

Autor: Michal Stupavský, investiční specialista Conseq Investment Management a. s.

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice