Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Rekordní výsledky firem a francouzské volby podpořily rally na akciích


16.05.2017

Akciové trhy ve střední Evropě excelovaly, na slušných úrovních se držel i západní svět. Ceny vládních dluhopisů v USA pod vlivem vnitropolitických nejistot a slabších dat z ekonomiky rostly, zatímco ceny českých vládních obligací přerušily pokles a rostly.

Příležitosti pro další týdny:

  • Poslední jednání o restrukturalizaci a posouvání splatnosti řeckého dluhu byla pozitivní. Je tak velká šance, že dospějí ke zdárnému konci. Oficiální odsouhlasení věřiteli proběhne v květnu.
  • Hlasování o Trumpově daňové reformě v USA bylo odloženo na neurčito. Jeho reforma zdravotnictví “zažila” malé vítězství, když byla schválena Kongresem. V Senátu v květnu ale nejspíš neprojde a bude tak zajímavé sledovat, jak se s tím Trumpův tým popasuje.

Hrozby pro další týdny:

  • Geopolitická rizika v podobě konfliktu Severní Koreje a USA, případně i dalších zemí, by mohla znamenat problémy obrovských rozsahů.
  • Začíná se vyjednávat o brexitu a nových podmínkách pro vztah Velké Británie s Evropskou unií. Prvotní návrh ukládající Británii povinnost zaplatit 100 miliard eur za přislíbené budoucí závazky Britové jednoznačně odmítli.

Mimořádně pozitivní pro budoucí vývoj evropských trhů je, že zvolení Emmanuela Macrona prezidentem Francie je po rakouských prezidentských a nizozemských parlamentních volbách už třetí prohrou extremistické a populistické alternativy v řadě.

Výsledková sezona v USA se vyvíjí mírně pozitivně. Nejvíce se daří technologickému sektoru, který v průměru překonává zisky oproti očekáváním o 6,4 %. Daří se i firmám z oblasti spotřebitelských služeb či stavebním společnostem v průmyslovém sektoru. Nejhůře zatím dopadly telekomunikace. Firemní výsledky napomohly volatilitě dostat se na rekordně nízká historická minima.

Rally na akciích ve střední Evropě

Geopolitické události, stále nejistá podoba daňové reformy v USA a smíšená data z tamní ekonomiky v dubnu ale akciový růst tlumily. Americký index tak uzavřel s nevýrazným ziskem 0,9 %. Západní Evropa si připsala v očekávání Macronova vítězství 1,6 %, zatímco Británie (-1,6 %) se po oznámení předčasných parlamentních voleb pozitivnímu vývoji na akciích vymykala. Střední Evropa (+7,7 %) byla opačným extrémem díky Polsku (+9,2 %), kde vládla silná ekonomická data. Zhodnocení zaznamenala i Česká republika (+2,7 %) a Maďarsko (+4,2 %).

Ceny vládních dluhopisů v USA pod vlivem vnitropolitických nejistot a slabších dat z ekonomiky rostly. Ceny českých vládních obligací přerušily předchozí pokles a rostly s tím, jak trhy strávily ukončení kurzového závazku. Koruna je zatím po ukončení intervencí ČNB překvapivě stabilní a drží pásmo 26,55 až 27,05 za euro. Pokud česká měna v následujících měsících výrazněji neposílí, tak pro ČNB může být koncem roku aktuální otázka růstu úroků ze stávající úrovně 0,05 %.

 

Autor: Patrik Hudec, portfolio manažer Generali Investments CEE

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice